Burstcoin (BURST)

NAZWA I LOGO

Burstcoin – „burst” czyli „eksplozja” lub „rozerwanie”

 


TWÓRCY I DEWELOPERZY

Burstcoin został publicznie pokazany na forum bitcointalk.org dnia 10 sierpnia 2014 roku przez użytkownika o aliasie „Burstcoin”.  Obecnie projekt jest rozwijany przez społeczność dzięki otwartemu kodowi na licencji open source.


OPIS KRYPTOWALUTY

 

Burstcoin jest pierwszą walutą używającą pamięć dysków twardych do obliczeń. Czyni to walutę bardzo atrakcyjną do wydobycia gdyż jest o wiele bardziej energooszczędna i efektywna niż obliczenia wykonywane za pomocą klasycznych koparek. Blockchain Burst jest oparty o technologię peer-to-peer wzorowaną na łańcuchu waluty Nxt.

 


SPECYFIKACJA

Burstcoin wydobywa się za pomocą algorytmu Proof-of-Capacity używającego przestrzeni dyskowej do wydobycia nowych monet. Przestrzeń dyskowa początkowo musi zostać zapełniona wygenerowanymi danymi potrzebnymi do kopania. Te dane noszą nazwę plotów (ang. plots). Następnie zostają one przeliczone i zamienione na czas przeliczenia bloku (tzw deadline). Miner lub pool któremu obliczenia zajmą najmniej czasu (lowest deadline) rozwiązuje blok i zostaje nagrodzony monetami z wydobycia oraz opłatami za trasakcje w danym bloku. Prędkość obliczeń zależy od wielkości przestrzeni dyskowej przeznaczonej na tzw plot’y i można ją porównać do mocy obliczeniowej koparek w sieci Bitcoin.

Energooszczędność i efektywność są bardzo ważnymi cechami Burstcoina. Kopanie zużywa zasoby maszyny tylko w momencie pojawienia się nowego bloku, w czasie pomiędzy blokami jedynym używanym zasobem jest zajęta przestrzeń dyskowa, co czyni Burstcoin o wiele bardziej energooszczędnym do wydobycia niż inne waluty oparte o algorytmy Proof-of-Work. Również same nośniki pobierają niewielkie ilości prądu i są o wiele tańsze od kart oraz koparek ASIC.

 

 

Maksymalna ilość monet: 2,158,812,800 BURST

Wydobytych monet: 1,768,728,562 BURST

Pierwszy blok: 11 sierpnia 2014

Liczba bloków: 360,283

Średni czas pomiędzy blokami: 4 min

Nagroda w bloku: 10,000 w pierwszym bloku, zmniejsza się o 5% w skali miesiąca

Rozmiar Blockchain: 5,4GB

Algorytm: PoC


DYSTRYBUCJA

Podaż zaplanowana jest na 2,158,812,800 monet, obecnie ponad 80% monet została już wykopana, Nagroda za ilość monet w bloku spada o 5% co miesiąc w stosunku do poprzedniego.

ICO – brak

Premining – brak


CZYM RÓŻNI SIĘ OD BITCOINA?

Burstcoin oparty o Proof-of-Capacity jest w kopaniu o wiele bardziej energooszczędny od opartego o SHA-256 Bitcoina. Wydobywanie Bursta wymaga przestrzeni dyskowej i to od niej jest zależna moc naszej koparki. Bitcoin natomiast wymaga koparek o o wiele większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Również zbudowanie wydajnej koparki opartej o dyski twarde jest znacznie mniej kosztowane niż w przypadku dość drogich koparek ASIC.

Sieć Burstcoin przetwarza blok średnio co 4 minuty co czyni ją 2 razy szybszą od Bitcoina przy potwierdzaniu transakcji. Ponadto blockchain Burst posiada więcej możliwości dla developerów aplikacji i jest o wiele bardziej rozwojowy niż łańcuch Bitcoina.

Maksymalna ilość monet 21,000,000 BTC 2,158,812,800 BURST
Wykopanych monet 16,247,731 BTC 1,768,728,562 BURST
Czas wykopania bloku 10m 4m
Liczba bloków 466560 360295
Wielkość blockchain 115,329 GB 5,4 GB

PORTFELE

Windows/Linux/MacOSX:

 

https://github.com/burst-team/burstcoin/releases

otwieramy plik java który uruchamia cały program i w przeglądarce wchodzimy na stronę:
http://localhost:8125/index.html

na stronie znajduje się nasz portfel. W przypadku tego portfela jest to wersja Core czyli musimy poczekać na synchronizację z siecią Burst.

 

Jeżeli nie chcemy ściągać całego Blockchain możemy od razu zalogować się lub założyć konto w portfelu online:

https://wallet.burst-team.us:8125/index.html

 

Portfel mobilny dla systemu Android:

https://play.google.com/store/apps/details?id=burstcoin.com.burst&hl=pl


 

MINING

 

Windows All in One (portfel, miner, ploter):

pobieramy program ze strony:
https://sourceforge.net/projects/burstwindowswallet/

Następnie zakładamy portfel jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Możemy wybrać opcję Local Wallet i poczekać na synchronizację z siecią lub od razu skorzystać z portfela Online w samym programie.

Przy logowaniu musimy koniecznie zapisać nasz login który składa się z kilku wygenerowanych słów. Jest to jednocześnie nasz login i hasło do portfela więc jest bardzo istotny.

Jeżeli chcemy kopać w pool będziemy potrzebowali co najmniej 1 burstcoin żeby przypisać nasz portfel do kopalni. W tym celu możemy użyć tzw kranów, które znajdują się w zakładce „faucets”. Wchodzimy jedną ze stron, podajemy nasz adres który znajdziemy po lewej stronie w portfelu (wygląda mniej więcej tak: BURST-BAAP-S6D8-HVPG-82NRB) i zatwierdzamy.  Gdy już to ustawimy z naszego portfela zostanie pobrany 1 burstcoin.

Następnie  wybieramy w programie na dolnym opcję write plots, wybieramy dysk na którym chcemy zapisać tzw plot’y. Program zapyta nas się jakiej przestrzeni dyskowej oraz ilu rdzeni procesora do wykonania plot’ów. Bardzo ważne jest żeby w rubryce Your BURST account wpisać swój adres portfela.

Proces wykonywania plotów czyli danych potrzebnych do miningu metodą Proof-of-Capacity jest czasochłonny i zależny od wielkości użytej przestrzeni dyskowej.

Kolejną czynnością jest rozpoczęcie procesu wykopywania. Wybieramy opcję Start Mining i musimy wybrać pool w którym będziemy kopać. Następnie musimy przypisać nasz adres portfela do kopalni (przy każdej zmianie kopalni musimy dokonać tej czynności) poprzez przycisk Change Reward Assignment. Wpisujemy nasz login oraz w drugiej rubryce adres BURST kopalni. Na samym końcu rozpoczynamy kopanie.


MEDIA

Oficjalna strona

https://www.burst-team.us/

Forum

https://www.burst-team.us/index.php/forum/

Facebook

https://facebook.com/BurstCoin-381160565364801/

Twitter

https://twitter.com/burstcoin_dev

Google+

https://plus.google.com/communities/113260946092633245849

Reddit

https://www.reddit.com/r/burstcoin/

 


BLOCKCHAIN EXPLORER

http://burstcoin.biz/


KOD ŹRÓDŁOWY

https://github.com/BurstProject/burstcoin


GIEŁDY:

https://www.livecoin.net/

https://poloniex.com/

https://www.bittrex.com/

Źródło: https://bithub.pl/kryptowaluty/burstcoin/