Electro-House

Electro-House, electronic house, dirty house – styl muzyki house będący jednocześnie nurtem elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) wywodzący się z połączenia muzyki house oraz gatunków i stylów muzycznych electro, electroclash, synthpop i tech house. Czasami bywa zaliczany jako podgatunek muzyki dance.

Gatunek powstał z połączenia muzyki house z muzyką electro i jej podgatunkami oraz muzyką electroclash i elementami muzyki synthpop i tech house na przełomie XX i XXI wieku. Pierwszymi utworami electro house były “Dark Invader”, “The Arrival” Arrivers’a z 1996 roku i “Raw S * ” Basement Jaxx’a z 1997 roku. Mr. Oizo w 1999 roku nagrał swój pierwszy przebój “Flat Beat”, który został również przykładem wczesnego electro house. Pierwszy utworem, który dotarł na szczyty list przebojów był singiel “Satisfaction” autorstwa włoskiego producenta muzycznego Benny’ego Benassiego nagrany w 2002 roku. Po 2000 roku pojawiło się wielu nowych producentów, takich jak np. Yasutaka Nakata. Wzrost popularności muzyki electro house przypada na rok 2005. W listopadzie 2006 roku wiele utworów z gatunku electro house takich jak “Put Your Hands Up For Detroit”, “Fedde Le Grand”, “Yeah Yeah” i “Luciana” weszły na czołówki brytyjskiej listy przebojów UK Top 40 Singles Charts. Od tego czasu utwory takich producentów electro house, jak Porter Robinson, Feed Me, M Machine, Knife Party i Skrillex stawały się coraz bardziej popularne. Electro house jest gatunkiem nowym i często mylonym z muzyką electro. Styl zyskał po 2000 roku coraz większą popularność w klubach (często mylony jest z wixą). Gatunek ten nierzadko gości w muzycznych stacjach telewizyjnych (MTV, Viva) i radiowych (w Polsce – Eska, RMF Maxxx oraz Planeta FM).

Twórcy electro house używają w swoich kompozycjach harmonicznych analogowych linii basowych, które charakteryzuje bardzo ostre brzmienie. Oprócz tego utwory te zawierają też ostre brzmienia syntezatora i sample wokalu. W niektórych utworach istnieją też elementy brzmienia pianina. Całość sprawia wrażenie pewnej surowości. Poza tym, charakterystyczne dla muzyki house (a także trance i techno), w electro house występuje takt 4/4 akcentowany równomiernym uderzeniem. Przeciętne tempo utworów waha się od 125 do 135 BPM (uderzeń na minutę).

Źródło: http://nowosci-mp3.pl/electro-house.html